E-imza Nedir? Nasıl Kullanılır? Hemen Arayın.

E-imzanız 45 dk.’da Kapınızda Teslim. Telefon Numaramızdan Arayabilir, Başvuru Formumuzu Doldurabilir , Chat ya da Whatsapp Hattımızdan Yazarak Adres ya da Konum Bilgisi Gönderebilirsiniz.

E-imza Başvuru Merkezleri: İstanbul, Ankara ve Antalya

e-imza nasıl alınır?

E-imza Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullanım Alanları Nerelerdir?

  E-İmza nedir? Nasıl Kullanılır?; Elektronik ortamda bulunan herhangi bir belgeye eklenen ve imzalayan kişinin kimliğini belirlemeye yarayan veriye e-imza denir. Özellikle internet üzerinde işlem yapan vatandaşların en fazla merak ettiği konulardan biri. Hukukta 5070 sayılı kanuna göre elektronik imza ıslak imza ile eş değer. İnternetin hızla gelişmesi ve hayatımızın her alanına girmesi ile sanal ortamda yapılan ticaret ya da anlaşmalarda doğabilecek ceza ve dolandırıcılık gibi durumları engellemek adına tıpkı ıslak imza gibi bağlayıcı bir sistemin kurulması zorunluluk haline geldi. E-imza kullanım alanları nelerdir? sorusunun cevabı ıslak imzanın geçerli olduğu tüm işlemlerde kullanabilirsiniz. Boşanma ve Tapu gibi alım-satım işlemleri hariç.

  Karşılaşılan bu durum elektronik imza kısaca e-imza adı verilen uygulamayı ortaya çıkarttı. E-imzayı ıslak imzadan ayıran farklılıklar vardır örneğin ıslak imza gibi tek bir çeşidi yoktur harf, sembol ya da karakterlerden oluşan insanların kimliklerini doğruluğunu sağlayan sayısal veri atılan her metne göre farklılık gösterir. Hukukumuzda ıslak imzaların tamamı ile aynı görevi gören e-imza, yalnızca üçüncü tarafların şahitliğini gerektiren evlenme, boşanma, veraset, intikal ya da emlak alım satım gibi durumlarda geçerli değildir. Bunların dışında kalan tüm durumlarda elektronik veri senet sayılır ve aksi durum ispat edilemezse kesin delil olarak kabul edilir. 

  E-imza Nasıl Kullanır? için birçok sistem kendi içinde zaten e-imzayı çalıştırabiliyor. Örneğin; e-Devlet, Uyap, EKAP, e-Fatura, e-Smm ve KEP Adresi gibi fakat bunun dışında bir sözleşme imzalama, banka talimatı ya da bordro imzalayıp gönderme gibi işlemler için elektronik imza yazılımımızı almanız gerekir. Yazılımımız sayesinde tüm İK süreçlerinizi mekandan bağımsız istediğiniz yerden imzalayıp gönderebilirsiniz. Bordro, Hesap Pusulası, Yazılı Uyarı, Performans Bildirim vb. .

Elektronik imza üç temel özelliğe sahiptir bunlar kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve onaylama ile inkâr edilmezliktir. Verilerin izinsiz bir şekilde silinmesini, değiştirilmesini ya da yeni veri eklenmesini engellemek için veri bütünlüğü özelliği bulunur. Belge ya da veriyi gönderen kişinin gerçek kişi olup olmadığının garantisi için kimlik doğrulama özelliği vardır. Onaylama özelliği ile kişiler elektronik ortamdaki işlemleri reddedemediği gibi inkâr da edemezler.

Elektronik imzanın Çeşitleri Nelerdir?

Elektronik ortamda güvenli olarak kullanılması gerekli olan E-İmza nedir sorusunun cevaplarından biri bireyin kimliğini tanıtan ve gönderdiği veriyi onayladığını gösteren sayısal veridir. Elektronik imza çeşitleri nelerdir? E-imza basit elektronik imza, geliştirilmiş elektronik imza, güvenli sanal imza ve mobil imza olarak çeşitlendirilmektedir. Basit elektronik imza verinin bütünlüğünün korunduğunu gösterir.

Bilgisayar ekranında kalemle atılan imza ya da el yazısı taranarak elektronik belgelere eklenerek gösterilebilir. Bu durumda elektronik bir imzadan bahsedilebilir. Gelişmiş sanal imza veririnin bütünlüğünün korunmasının yanı sıra imzalayan kişinin kimlik tespitini de mümkün hale getirir. Güvenli elektronik imza ise gelişmiş elektronik imzanın unsurlarını içermesinin yanı sıra nitelikli elektronik sertifikaya dayanır ve güvenli imza oluşturma araçları ile oluşturulur. E-imza kanununda nitelikli elektronik imza tabiri yerine güvenli elektronik imza tabiri yer alır. Elektronik imza kanununun dördüncü maddesinde güvenli elektronik imzanın unsurları sıralanır. Buna göre;

  • Münhasıran imza sahibine bağlı
  • Yalnız imza sahibinin tasarrufunda bulunan
  • Güvenli elektronik imza oluşturma aracı ile oluşturulan
  • Nitelikli elektronik sertifikaya dayanan
  • İmza sahibinin kimliğini tespit eden
  • İmzalanan elektronik veriden sonra herhangi bir değişiklik yapılmadığını tespit eden elektronik imzadır.
  • Mobil imza iste 5070 sayılı elektronik imza kanunu ile ilgili yasal mevzuata uygun ıslak imza niteliği taşıyan güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına olanak sunan cep telefonu ve GSM SIM kart kullanarak yapılan uygulamadır. Elektronik (e), sanal imza çeşitleri konusunda adalet bakanlığının ilgili sayfasından tüm bilgileri edinmek mümkündür.
  • Sanal imza bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından onaylanmış elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları tarafından sunulur. Bu firmaların listesine ve diğer tüm bilgilere kurumun internet sitesinden ulaşmak mümkündür. Bireysel ya da kurumsal iki farklı çeşidi olan elektronik imza elektronik sağlayıcılarından temin edilebilir. Sağlık sektöründen sosyal güvenlik uygulamalarına internet bankacılığından e-sözleşmelere kadar kamusal ve ticari birçok alanda kullanılmaktadır. E-imza Başvurusu için 0212 963 33 04 nolu numaramızdan bize ulaşabilir, whatsapp hattımızdan ya da sayfamızdaki e-imza başvuru formlarından iletişim kurabilirsiniz. İstanbul, Ankara, Antalya illerinde ofislerimize gelerek ya da ofisinizde evinizde kapıda teslim e-imza hizmetimizden faydalanabilirsiniz. 15 dk. içinde e-imzanız kullanılabilir olarak alabilirsiniz.

Hızlı Başvuru Formu

E-imza Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

E-İMZA BAŞVURU FORMU

İletişim

Ofisinizde ya da Evinizde (Home Office) Kapıda Teslim E-imza. Whatsapp Hattımızdan Yazabilir, Formumuzu Doldurabilir ya da Arayabilirsiniz.

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:13 No: 2490 Şişli -İSTANBUL

0212 963 33 04

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:13 No: 2490 Şişli -İSTANBUL

0212 963 33 04

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:13 No: 2490 Şişli -İSTANBUL

0212 963 33 04

Balbey Mah. Cengiz Topel Cad. Muratpaşa-Antalya

0242 255 02 07

Başvuru Formu

Formumuzu Doldurun 15 Dk. İçinde Arkadaşlarımız Size Dönüş Yapsınlar.

Whatsapp Sipariş
1
Buradan Yazınız
Merhaba, Eimza.net E-imza Hizmet Sağlayıcısına Hoşgeldiniz. Bizimle buradan iletişim kurabilirsiniz.
Hemen Ara